co znajdziecie na blogu?

W moim blogu będę opisywał zajęcia Aikido, które prowadzę w Dojo Aikikan w Jabłonnie. Jak znajdę czas to pojawią się inne przemyślenia. Zapraszam.

wtorek, 29 listopada 2011

Młody samuraj - Droga Miecza. Tom III.


Trzeci tom fantastycznej trylogii o przygodach Jacka!
Jest rok 1613. Nastały niespokojne czasy. Szczególnie dla cudzoziemców. Japonia stoi u progu wojny i każdy samuraj musi się opowiedzieć po którejś ze stron. A gdy zacznie się prawdziwa walka, umiejętności bojowe Jacka Fletchera zostaną wystawione na ostateczną próbę.
Przetrwanie Jacka – i jego przyjaciół – zależy od tego, czy chłopak opanuje tajemną technikę Dwojga Niebios, której naucza Masamoto. Tymczasem gdzieś w pobliżu wciąż czai się śmiertelny wróg, ninja Smocze Oko...
Jak na razie jest to ostatni tom przetłumaczony na język polski. Przyznam się że opis wydarzeń, ich tempo oraz dramaturgia jest na najwyższym poziomie - oczywiście jezeli porównujemy książki przygodowe:) Szczerze polecam, bo w tym tomie wiele wątków się wyjasni a jeszcze więcej pozostanie tajemnicze.

sobota, 26 listopada 2011

Młody Samuraj - Droga Miecza. Tom II.

Po roku trenowania w szkole samurajów Jack Fletcher ma prawdziwe kłopoty. Musi się przygotować do starożytnego rytuału sprawdzającego jego odwagę i nie tracić czujności: pirat ninja Smocze Oko, ten sam, który zabił ojca chłopaka, może uderzyć w każdym momencie. Młody samuraj ma bowiem coś, czego pragnie morderca... Jacka czeka wkrótce walka na śmierć i życie. Czy zdoła na czas opanować drogę miecza?
Kolejny tom wspaniałej, przygodowej książki, w której zawarte jest wiele z kultury i słownictwa japońskiego. Moim zdaniem, książka warta przeczytania przez młodych jak i starszych.

czwartek, 24 listopada 2011

Aikido i dynamiczna sfera.

"Aikido i Dynamiczna sfera" to książka legenda. Od blisko trzydziestu lat stanowi ona nieocenione źródło wiedzy na temat Aikido dla wszystkich osób pragnących zgłębić tą sztukę walki. Olbrzymią popularność książki "Aikido i Dynamiczna sfera", jako podstawowego podręcznika wprowadzającego w świat Aikido, wytłumaczyć można jej jasną i logiczną strukturą, precyzją i głębią objasnień oraz znakomitymi ilustracjami, doskonale oddającymi piękno ćwiczeń Aikido.
W książce znajdziemy zarówno historię Aikido, ale również wykład na temat teorii i praktyki aż do szczegółowych opisów technik. Zakres materiału jak i sposób "podania" go jest wykonany w sposób perfekcyjny. Polecam tą książkę wszystkim, którzy ćwiczą jak i tym, którzy się wahają. 

środa, 23 listopada 2011

Młody samuraj - Droga Wojownika.

Jest sierpień 1611 roku. Statek Jacka Fletchera rozbija sie u wybrzeży Japonii - ukochany ojciec chłopaka i załoga giną zamordowani przez piratów ninja. Jacka otacza opieką Masamoto Takeshi, legendarny mistrz miecza. Gdy chłopak trafia do szkoły samurajów, okazuje się, że w oczach wielu uczniów jest barbarzyńcą i wyrzutkiem. Czy zdoła dowieść, że zasłużył na miano wojownika?
Jest to pierwszy tom wspaniałej powieści przygodowej, która osadzona jest w średniowiecznej Japonii. Czytelnik od pierwszych stron wciągnięty jest w wir wielu przygód, które rozgrywają się w expresowym tempie. Dla osób, które interesują się Japonią, w książce podanych jest wiele informacji związanych zarówno ze słownictwem jak i ceremoniami. Szczerze polecam tą książkę, szczególnie teraz w okresie kiedy Mikołaj robi zakupy prezentów. Ja osobiście porównuję ją do przygód Tomka Wilmowskiego z książek, których autorem był Alfred Szklarski.

sobota, 1 października 2011

Tradycja Drogi Herbaty rodu Urasenke

Witam,
w dniu 30 września byliśmy (ja + moja rodzina i Agnieszka) w Ambasadzie Japonii na wykładzie dotyczącym drogi herbaty. Okazało się, że był to bardzo ciekawy wykład, który oprócz warstwy teoretycznej zawierał również część praktyczną i to podzielona na dwie części!!! Ale po kolei:
Część teoretyczna zawierała wprowadzenie w postaci informacji o sposobie zbioru herbaty, naczyniach wykorzystywanych do przyrządzenia herbaty, pomieszczeniu gdzie odbywała się Chado (droga herbaty), troszkę o filozofii oraz dwóch rodzajach przyrządzanych herbat. Całość była wzbogacona zdjęciami, informacjami o japońskich wyrażeniach. Dowiedzielismy się, że herbata była wprowadzona do Japonii w XIIw. przez mnichów Zen i wykorzystywana była w świątyniach jako łagodny środek pobudzający w celu rozjasnienia umysłu podczas medytacji - niektórzy w podobny sposób traktują w obecnych czasach kawę ("...bez porannego kubka kawy nie jestem w stanie funkcjonować...").
Prawdziwa przyjemność to było obejrzenie (skróconej) ceremonii Chado w wykonaniu gospodarza i trzech gości. W czasie całej ceremoni na sali była cisza i dawało sie wyczuć dużą koncentrację - zarówno wśród widzów jak i osób przedstawiających ceremoniał. Wszystko odbyło sie perfekcyjnie i tylko co jakisz czas słychac było wymianę pomiędzy gospodarzem i pierwszym gościem (tak, tak - gospodarz rozmawia tylko z pierwszym gościem, jest on najwazniejszy).
Drugą częścią praktyczna była degustacja prawdziwej japońskiej herbaty, poprzedzona zjedzeniem pysznego, słodkiego ciasteczka (mniam, mniam).
Po zakończeniu części oficjalnej miały miejsca rozmowy w "podgrupach" oraz jedna naprawdę niespodziewana rzecz: okazało się, że na spotkaniu jest p. Andrzej Witarzewski, który przedstawił Klub Japoński http://www.klubjapoński.pl/ w którym dzieje się wiele ciekawych inicjatyw, nie tylko związanych bezpośrednio z Japonią ale również z innymi Krajami Dalekiego Wschodu. Pan Andrzej to człowiek pasji i mimo, że nie znamy się od dawna to mam wrażenie, że jest naprawdę bardzo pozytywną osobą.
Było to naprawdę wartościowe spotkanie.
zdjęcia są dostępne na www.facebook.com/AikidoTarchomin
ichigo ichie!!!
s.Marcin

środa, 31 sierpnia 2011

Etykieta w Dojo

Etykieta w Dojo - zasady zachowywania się na macie w trakcie treningu aikido


I. Wchodząc na salę oraz wychodząc z sali – DOJO – należy ukłonić się w pozycji stojącej, twarzą w kierunku gaku.

II. Wchodząc na matę oraz schodząc z maty należy się ukłonić w kierunku ściany na której wisi gaku. Ukłon należy wykonać w pozycji siedzącej (seiza).

III. Na matę wchodzi się boso.

IV. Nie należy się spóźniać na trening aikido. W przypadku spóźnienia należy usiąść w seiza z boku maty i czekać na pozwolenie instruktora, aby móc dołączyć do ćwiczących.

V. Jeśli konieczne jest opuszczenie maty, należy zgłosić ten fakt osobie prowadzącej trening.

VI. Nie należy siadać plecami do ściany, na której wisi gaku, oraz w pozycji mogącej być uznaną za lekceważącą. Siadać należy w seiza lub ewentualnie po turecku.

VII. W czasie treningu aikido na macie nie powinno się nosić zegarków, bransoletek, obrączek, łańcuszków i innych ozdób.

VIII. Na matę nie wnosi się (a tym bardziej nie konsumuje) żywności oraz napojów.

IX. Jeśli w czasie treningu na macie musi się odbyć rozmowa, to powinna ona dotyczyć aikido i nie powinna przeszkadzać innym uczestnikom treningu. Trening powinien odbywać się w ciszy, przy pełnej koncentracji wszystkich ćwiczących.

X. Polecenia instruktora prowadzącego trening aikido powinny być wykonywane bezzwłocznie.

XI. W DOJO na macie nie ma miejsca dla arogancji i egoizmu.

XII. Ubiór należy utrzymywać w czystości. Dotyczy to również higieny osobistej.

XIII. Nie należy przebierać się na macie.

XIV. Należy wyłączyć telefon komórkowy lub wyciszyć jego dzwonek.

XV. Przed rozpoczęciem jak i po zakończeniu ćwiczenia kłaniamy się partnerowi w pozycji stojącej lub siedzącej seiza.

XVI. W przypadku kiedy podczas wykonywania ćwiczeń wystąpi kontuzja należy bezzwłocznie poinformować o tym fakcie osobę prowadzącą.

piątek, 26 sierpnia 2011

Wiązanie pasa

Zamieszczam krótką instrukcje wiązania pasa - myślę, że przyda się wszystkim zainteresowanym :)

czwartek, 18 sierpnia 2011

Duch Aikido

Przemierzając niezliczoną przestrzeń Internetu oraz własnych zasobów, trafiłem na ciekawe opracowanie dotyczące Aikido. Jest to praca pt. "Duch Aikido", którą napisał Kisshomaru Ueshiba. Ciekawe ujęcie tematu - fragmentami dosyć trudne.
 "Budo nie jest sposobem powalenia przeciwnika siłą, ani za pomocą śmiercionośnej broni. Nie ma również na celu doprowadzenia świata do zniszczenia siłą zbrojną czy innymi bezprawnymi środkami. Prawdziwe budo wymaga uporządkowania wewnętrznej energii Wszechświata, wymaga troski o utrzymanie pokoju na świecie, nadawania a również zachowania właściwej formy wszystkich rzeczy w Naturze". 

wtorek, 16 sierpnia 2011

„Tatami kontra krzesła. O Japończykach i Japonii” Rafał Tomański

Bogata kultura japońska wydaje się być zupełnie niezrozumiałą dla przeciętnego Europejczyka. Język trudny, kanji skomplikowane, tradycje niepotrzebne. Tym stereotypom zaprzecza Rafał Tomański, zapalony japonista i podróżnik, który w swojej książce opisuje aspekty życia w Japonii. Czemu na japońskich stacjach metra światło jest niebieskie? Dlaczego Japończycy mają skośne oczy? Kto zapracowuje się na śmierć? Jak małe są japońskie mieszkania? Kim są „cosplayer”? Ile powiek ma oko Japończyka? Jaki kolor włosów uchodzi za najbardziej pożądany? Czy drzemka w ciągu dnia to faux pas, czy całkowita konieczność? Odpowiedzi znajdują się w książce, obszerne, ciekawe i zrozumiałe dla każdego. Autor zagłębia się w mentalność Japończyków, objaśnia wiele dziwnych zjawisk, przedmiotów i zachowań. To kraj, podzielony na dwie części: przeszłą, pełną samurajów, gejsz i daimyo, oraz teraźniejszą, złożoną z zapracowanych urzędników na rowerach, dorosłych kobiet udających małe dziewczynki i nowinek technologicznych. Wbrew przekonaniom, Japonia wcale nie jest „dziwna”. Według Rafała Tomańskiego: „W Japonii (…) bywa całkowicie inaczej, niż gdzie indziej”.

Książka jest napisana w sposób tak płynny i przyjemny, że nawet osoby nieszczególnie zafascynowane Japonią pochłoną ją w krótkim czasie, uśmiechając się pod nosem. To niezwykła opowieść, dająca namiastkę podróży po tym oryginalnym, barwnym kraju.

Recenzja wyszła spod ręki Ady, za co Wielkie Dzięki!!!
s.M

poniedziałek, 15 sierpnia 2011

15 sierpnia 2011

Witam,
druga reaktywacja bloga o Aikido w moim wykonaniu :) tym razem powinna być skuteczna.
pzdr
s.M

wtorek, 1 marca 2011

1 marca 2011

witam po bardzo długiej nieobecności :)
- po pierwsze zaczynamy dzisiaj drugi semestr Aikido w roku szkolnym 2010/2011,
- po drugie skończył sie zimowy obóz Aikido,

Przemyslenia po obozie: jeszcze dużo pracy w temacie Aikido pozostało do zrobienia dla mnie :) sensei Leman jak zawsze dał sporo pracy do wykonania we wlasnym zakresie.

Dodatkowo, poszukiwani są chętni do grupy młodziez i dorośli - skutkowac to będzie akcją reklamową w "Echu Białołęckim" i stworzeniem fanpage na www.facebook.com
Ciekaw jestem jaki będzie oddźwięk.
Mam nadzieję, że blog będę bardziej systeatycznie odwiedzał.
Do zobaczenia na macie.
s.M