co znajdziecie na blogu?

W moim blogu będę opisywał zajęcia Aikido, które prowadzę w Dojo Aikikan w Jabłonnie. Jak znajdę czas to pojawią się inne przemyślenia. Zapraszam.

czwartek, 27 stycznia 2022

2022.01.27 trening

 Cześć,

dzisiaj kontynuacja technik z ataku katate ryote dorii a na zakończenie kilka kihonów z bokkenem (strasznie się cieszę z tych kihonów bo bokken to jednak broń szlachetna... - żartowałem :) )

Dodam, że świat mnie nieustająco zadziwia!!! Właśnie dotarłem do - UWAGA - kata z bokkenem Kobayashi sensei!!! Kobayashi Sensei wykonał na pokazie kumi tachi, które później zostało przez uczniów przetworzone na kata. Musze to na spokojnie przetrawić...


Serdeczności

Marcin Wielgopolan

wtorek, 25 stycznia 2022

2022.01.25 trening

 Cześć,

dzisiejszy trening to lekka powtórka technik ze stażu czyli atak katate ryote dori i kilka technik:

- nikkyo irimi nage

- kote gaeshi

- shiho nage

- ikkyo


Serdeczności

Marcin Wielgopolan

czwartek, 20 stycznia 2022

2022.01.20 trening

 Cześć,

dzisiejszy trening poświęcony był interpretacji kata 13-sto elementowego Savagnego Sensei. Klasyczna nauka polega na podziale tego kata na trzy części i ćwiczeniu interpretacji w parach. Aby tradycji stało sie zadość, dokładnie w ten sposób to ćwiczyliśmy... :)


Serdeczności

Marcin Wielgopolan

wtorek, 18 stycznia 2022

2022.01.18 trening i 450 wpis na blogu!!!

 Cześć,

dzisiejszy trening poświęcony był technikom keashi waza, techniki były wykonywane w tachi waza. Kontrtechniki były do techniki ikkyo i przerobiliśmy naprawdę sporo technik. Liczę, że przynajmniej kilka zostało bardzo dobrze zapamiętanych (np. liczba technik 5 to dobra liczba:) ).

Ostatnie 20 minut treningu to kata z jo13-sto elementowe Savagnego Sensei. Dzisiaj troszkę podnieśliśmy poprzeczkę ponieważ wspomniałem o kilku zasadach kata:

- kończeniu w stronę z której zaczynaliśmy - wydaje sie to dosyć oczywiste ;)

- kończeniu, w miejscu z którego się zaczęło - to jest zdecydowanie trudniejsze

Powyższe zasady to - według mnie - pryncypia dla wykonywania kata czy form. Ale jak mówiłem, to moje zdanie...


Ten wpis jest 450 wpisem na moim blogu i chciałbym jakoś go wyróżnić - może takim tekstem:

"Spokój ducha, spokój umysłu. 

Spokój ducha, spokój umysłu pozbawia wrogów siły. W spokoju nie ma strachu ani niepotrzebnego gniewu - tylko rzeczywistość oczyszczona ze zniekształceń i emocjonalnych uniesień. Kiedy jesteś spokojny, jesteś naprawdę silny. Dlatego też Twoi przeciwnicy zawsze będą bardzo się starali, aby wyciągnąć Cię z tego stanu - wzbudzić strach, zasiać wątpliwości i sprowokować złość. Stan wewnętrzny jest bezpośrednio związany z oddychaniem. W jakiejkolwiek sytuacji się znajdziesz, natychmiast uspokój oddech - duch i umysł się uspokoi. Wojownika nie interesują konflikty ze światem zewnętrznym. Ma dość wojny, która w nim szaleje. Uwolnij swój umysł od swoich myśli... Pozwól Sercu odpocząć... Zachowaj spokój i obserwuj zgiełk i otoczenie... Patrz, jak wszystko się układa... Cierpliwość jest towarzyszem mądrości. Zwycięstwo rodzi nienawiść, pokonany żyje w smutku. W szczęściu żyje tylko spokojny, kto odmówił zwycięstwa i porażki."


serdeczności

Marcin Wielgopolan

czwartek, 13 stycznia 2022

2022.01.13 trening

 Cześć,

dzisiejszy trening to techniki:

- w hanmi hantachi waza, technika kaiten nage w wersji soto i uchi

- kaeshi waza dla techniki ikkyo

- aikijo, czyli kata 13-sto elementowe "kata Savagnego Sensei"


Hm, co więcej mogę napisać... trzy rzeczy:

1. z punktu praktycznego, wykonywanie technik w hanmi hantacho waza i suwari waza wydaje się być mało efektywne. W dawnych czasach, w średniowiecznej Japonii czy całej Azji, życie toczyło się w części w na tych wysokościach "siedzenia". Dlatego ważne było aby również w takich sytuacjach zagrożenia można było się odnaleźć. Na dzień dzisiejszy widzę profit z ćwiczenia takich technik ponieważ mamy "wyłączone" nogi (siedzimy w seiza lub kiza) i musimy poradzić sobie z kilogramami uke za pomocą kuzushi (wychylenia), meguri (pracy nadgarstka - przeniesienie siły z bioder na "trzeciego" centrum), własnego sprytu i inteligencji :) Pracujemy w niedoskonałych warunkach - czyli jak w praktycznym życiu... 

2. Kaeshi waza - w tym przypadku z ikkyo omote. Jest to dział technik, który według mnie zarezerwowany jest już dla osób które relatywnie poprawnie potrafią pewne techniki wykonać. Dlaczego jednak nie można wprowadzić ich wcześniej? Można, są one bardzo ciekawym uzupełnieniem treningu i pozwalają wszystkim na zorientowanie się co to oznacza zarządzać czasem i przestrzenią w Aikido - co uwierzcie mi, łatwe nie jest... :)

3. Kata 13-sto elementowe.. Dlaczego one? Przecież Leman Sensei wymaga/oczekuje tylko 19 -sto elementowego kata Kobayashi Sensei...  Po pierwsze - bo to pierwsze kata, którego się nauczyłem od Michał Sensei; po drugie - każde kata warto znać bo wnosi do praktyki nowe umiejętności i rozwija wyobraźnię; po trzecie - bo je lubię :); po czwarte - od nadmiaru wiedzy nikomu jeszcze nic sie nie stało ;)

poniżej nasza wesoła gromadka z tego tygodnia:



serdeczności

Marcin Wielgopolan


P.S. zbliżam się do 450 wpisu na moim blogu...

mw


wtorek, 11 stycznia 2022

2022.01.11 trening

 Cześć,

dzisiaj troszkę pomęczyliśmy technikę kaiten nage w przestrzeni omote i ura oraz w wersji soto i uchi :)

a na koniec - niespodzianka - kata z jo Savagnego Sensei czyli 13-sto elementowe...

a na finał: nagrywaliśmy kata dla Maćka poniżej próbka :)




Serdeczności

Marcin Wielgopolan

wtorek, 4 stycznia 2022

2022.01.04 trening

 Cześć,

dzisiejszy trening - jako pierwszy w nowym roku, był całkiem spokojny :) Ulubiona technika Michał Sensei czyli tachi waza ai-hanmi kiri otoshi nage... Zresztą ja tez ja lubię :)

A na koniec kata z jo ale 13 elementowe więc to kata Savagnego Sensei!


Serdeczności

Marcin Wielgopolan