Cześć,
Dzisiaj trochę teorii przeplecionej z praktyką 🙂
Częste pytanie, z którym się spotykam - i to zarówno od dzieci, rodziców jak i dorosłych - jest pytanie o hakamę 🙂 co to jest i po co się to nosi...
Najprostszą odpowiedzią byłoby stwierdzenie, że to po prostu tradycyjny strój japoński (to są spodnie!!!), a skoro ćwiczymy japońską sztukę walki... To jest prawda, m.in. dlatego osoby posiadające stopień co najmniej 1 dan są w ten sposób wyróżnione ale dodatkowo hakama ma "drugie dno". Czujny obserwator zauważy, że posiada ona siedem zakładek, plisek czy jakkolwiek to nazwiemy. Każda z tych zakładek ma swoją interpretację oraz znaczenie. To właśnie doprowadza nas do tej kolejnej warstwy, która kryje się za hakamą 🙂
Każda z nich symbolizuje cnotę, którą powinien cechować się budōka (jest to związane z 7 cnotami, które występują w kodeksie Bushido) - poniżej moja krótka interpretacja dla każdej z nich:
Jin (仁) - dobroć, życzliwość, hojność. Oznacza to bycie uważnym wobec innych, niezależnie od pochodzenia, wieku, płci, orientacji, rasy. Nie powinno się dodawać do naszego świata niepotrzebnego, dodatkowego cierpienia.
Gi (義) - sprawiedliwość. Każdy Budoka powinien mieć wbudowany "kompas", który pokaże mu jak ma postąpić w danej chwili, jak rozstrzygnąć daną kwestię. Cecha ta jest rozwijana w trakcie praktyki danej Sztuki Walki.
Rei (礼) - uprzejmość. Uprzejmość to nie tyle wyraz autentycznego zainteresowania innymi, ale zachowania społeczne wyrażane w czynach i szacunku dla innych.
Chi (智) - mądrość, inteligencja, umysł. Mądrość jest synonimem umiejętności rozróżniania zdarzenia, sytuacji pozytywnej i negatywnej, obiektywnego poglądu na powagę sytuacji i wydarzeń.
Shin (信) - szczerość i uczciwość. Szczerość to obowiązkowa cnota dla osób zajmujących się sztukami walki. Bez tego praktyka sztuk walki staje się oszustwem lub oszukiwaniem samego siebie. Dlatego poświęcenie w sztukach walki powinno być pełne, ciągłe.
Chūgi (忠義) - lojalność, wierność. Cnota, która prawie zniknęła we współczesnym świecie, ale jest fundamentem sztuk walki. Budoka zobowiązuje się do wykonywania i respektuje wewnętrzne zasady ustanowione przez jego szkołę.
Meiyo (名誉) - honor. Zrozumienie honoru przychodzi przez szacunek do siebie i innych. To znaczy być wiernym słowu, swoim zobowiązaniom i swoim ideałom.
Spotkałem się z "różnymi" zbiorami tych 7 cnót Bushido ale z mojego doświadczenie wynika, że maksymalnie dwie są zmieniane 🙂 Jak widać temat jest mocno złożony - gdyby ktoś chciał poczytać więcej to można się zapoznać np. z tym linkiem https://en.wikipedia.org/wiki/Hakama